استان خوزستان شمالی

دزفول،اندیمشک،شوش،شاوور،شوشتر،مسجدسلیمان،گتوند،لالی و اندیکا به مرکزیت پایتخت مقاومت ایران "دزفول"

آمار جمعیت شهرستان های خوزستان و خوزستان شمالی به ترتیب جمعیتدر دو جدول ذیل آمار جمعیت استان به تفکیک شهرستانها بیان شده  که جمعیت هر یک با احتساب جمعیت شهری و روستایی است.

این آمار نشان می دهد که جمعیت شهرستانهای دزفول،ایذه،شوش،شوشتر،مسجد سلیمان،اندیمشک،گتوند و لالی در مجموع 1،404،472 نفر بوده و طبق تبصره یک از ماده 9 قانون تقسیمات کشوری از حداقل جمعیت لازم برای تبدیل شدن به یک استان مستقل برخوردار است.

در این میان دزفول با جمعیتی بالغ بر 401،558 نفر، دومین شهر پر جمعیت استان خوزستان، مناسب ترین گزینه برای انتخاب به عنوان مرکز استان خوزستان شمالی است.

لازم به ذکر است که این آمار مربوط به سال 1385 بوده (حدود چهار سال پیش) و جمعیت شمال خوزستان تا به امروز قطعاً بیش از این می باشد.


ماده 9 قانون تقسیمات کشوری مصوب 12 تير 1362 مجلس شورای اسلامي

ماده 9: "استان"، واحدي از تقسيمات كشوري است با محدوده جغرافيايي معين كه از به هم پيوستن چند شهرستان همجوار با توجه به موقعيتهاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و طبيعي تشكيل مي شود .

 تبصره 1-وزارت كشور بنا به ضرورت مي تواند با تصويب هيات وزيران با انتزاع و الحاق روستاها، بخشها يا شهرستانهاي مجاور، استانها را تعديل نمايد مگر آنكه به تصويب مجلس شوراي اسلامي، ايجاد استان جديد ضروري شناخته شود. استان جديد بايد حداقل يك ميليون نفر جمعيت داشته باشد.

تبصره 2-مركز استان يكي از شهرهاي همان استان است كه مناسب ترین كانون سياسي،اقتصادي، فرهنگي، طبيعي  و اجتماعي آن استان شناخته مي شود .
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 19:39  توسط مدیر  |